piątek, 21 czerwca, 2024

Najnowsze

Uaktualnianie systemu operacyjnego — Co musisz wiedzieć zanim go rozpoczniesz

Aktualizacje systemu operacyjnego mogą być trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli nie znasz tego procesu. Zanim zaczniesz, ważne jest, aby zrozumieć, co musisz zrobić i co musisz wiedzieć. Aktualizacje systemu operacyjnego to codzienność dla użytkowników komputerów, zwłaszcza jeśli używasz komputera Mac. Dobra wiadomość jest taka, że większość uaktualnień systemu operacyjnego jest stosunkowo bezbolesna i przebiega bezproblemowo. Jest jednak kilka rzeczy, o których warto wiedzieć przed rozpoczęciem procesu uaktualniania.

Diagnostyka 

Najpierw musisz określić, którego systemu operacyjnego obecnie używasz i jakiej wersji używasz. Zazwyczaj te informacje można znaleźć w sekcji „O programie” w ustawieniach systemu. Gdy już to wiesz, możesz zacząć badać, która opcja ulepszeń jest dla Ciebie najlepsza. Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać podczas uaktualniania systemu operacyjnego. Najpierw musisz się upewnić, że wszystkie Twoje bieżące programy i pliki są zgodne z nowym systemem. Jeśli tak nie jest, możesz stracić do nich dostęp lub mogą nie działać prawidłowo. 

Aktualizacje sterowników

Uaktualnij sterowniki dla nowego systemu operacyjnego. Ten krok może być dla większości osób oczywisty, ale warto go podkreślić. Upewnij się, że wszystkie twoje sterowniki są kompatybilne z nowym systemem operacyjnym po aktualizacji. Jeśli któreś z nich nie są kompatybilne, będą wymagały aktualizacji po zainstalowaniu nowego systemu. Nie jest to trudne do zrobienia – wystarczy wyszukać w Google informacje a jeśli ich aktualizacja również jest konieczna, to musimy postępować zgodnie z instrukcjami dotyczącymi aktualizacji oprogramowania sterownika sprzętu.

Podczas aktualizacji systemu operacyjnego komputera otrzymasz nową wersję systemu np. Windows. Oznacza to, że wszelkie programy i aplikacje, które nie działają z nową wersją, nie będą już działać. Jeśli tak się stanie, będziesz musiał je odinstalować i zainstalować ponownie, gdy będą kompatybilne z nowym systemem operacyjnym.

Kopia zapasowa

Po drugie, będziesz musiał wykonać kopię zapasową wszystkich plików przed rozpoczęciem procesu aktualizacji. W ten sposób, jeśli coś pójdzie nie tak, będziesz mieć kopię swoich danych, na których możesz polegać. Musisz być przygotowany na potencjalne problemy. Nawet jeśli dokładnie zastosujesz się do wszystkich instrukcji, czasami coś może pójść nie tak. Jeśli nie czujesz się komfortowo w rozwiązywaniu problemów, dobrze jest mieć pod ręką kogoś, kto może Ci pomóc, jeśli coś pójdzie nie tak. Poświęcenie czasu na przygotowanie przed rozpoczęciem procesu aktualizacji systemu operacyjnego pomoże zapewnić, że przebiegnie on bezproblemowo i że nie wystąpią żadne nieoczekiwane problemy.

Dlaczego warto aktualizować system?

Jeśli Twój komputer działa wolno lub nie możesz połączyć się z internetem, być może nadszedł czas na aktualizację systemu operacyjnego. Uaktualnienie systemu operacyjnego komputera to dobry sposób na rozwiązanie wielu problemów związanych z używaniem starszej wersji systemu Windows.

Wykonując aktualizacje systemu operacyjnego, przede wszystkim zwiększamy bezpieczeństwo naszego sprzętu. Aktualizacje przeważnie zawierają zmiany na płaszczyźnie bezpieczeństwa odnośnie luk i usterek, które są wykrywane w trakcie użytkowania. Posiadając aktualną i  najnowszą wersją systemu nie będziemy narażeni tak bardzo na ataki wirusów i hakerów jak posiadając starsze wersje. Aktualizacje systemowe potrafią również przyspieszyć cały system i sprawić, że będzie działał on sprawniej i szybciej. Jest to zauważalne szczególnie przy grach lub wymagających programach. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się szybszym funkcjonowaniem, a także często inną — dużo lepszą szatą graficzną czy funkcjonalnościami urządzenia.

Latest Posts