piątek, 21 czerwca, 2024

Najnowsze

Profesjonalne wybijaki do skóry naturalnej

W kaletnictwie niezwykle ważnymi elementami pomocniczymi służącymi do uzyskania finalnego projektu są narzędzia. Narzędzia kaletnicze są różnorodne pod wieloma względami. Jedne zbudowane są z drewna, inne ze stali, a jeszcze inne z miedzi. Jednak łączy je chęć pomocy kaletnikowi w wykonywaniu poszczególnych czynności pracując na skórzanym materiale. Do praktycznie każdego procesu cząstkowego potrzebne jest jakieś narzędzie. Bardzo dobrym przykładem mogą być profesjonalne wybijaki do skóry naturalnej pozwalające na bezpieczne przeprowadzenie niezwykle ważne procesu szycia. Czym są wybijaki do skóry naturalnej i jak ich używać?

Wybijaki do skóry – garść przydatnych informacji

Niezwykle ważnym elementem każdego szycia jest przygotowanie skóry do przebicia. Jest to specyficzny materiał dlatego nie wystarczy tradycyjna cienka nić i igła. Tutaj zapoczątkowaniem procesu szycia jest wybicie otworów w powierzchni skóry. Dzięki temu igła może swobodnie przeprowadzać nić biegnąc po wyznaczonej przez otwory linii. Gwarantuje to utrzymanie odpowiedniego stanu projektowanego dzieła poprzez zabezpieczenie nici, ale również ułatwienie pracy każdemu kaletnikowi.

Zobacz: Wybijaki francuskie do skóry – CraftPoint

Prawdziwą funkcją wybijaka do skóry jest wyżłobienie idealnych otworów, które zabezpieczają nić przed strzępieniem i rozchodzeniem własnych włókien. Bez obecności otworów igła sama musiałaby przebijać powierzchnię skóry często uszkadzając powierzchnię nici poprzez przesuwanie po szorstkim i grubym wnętrzu skóry. Dodatkowym atutem wybijaków jest możliwość wykonania wielu otworów za dosłownie jednym zamachem! Gwarantuje to utrzymanie prostej linii otworów, która zapewnia symetryczność powstałego dzieła.

Jak używać wybijaki do skóry naturalnej?

Wykorzystywanie wybijaków do skóry naturalnej nie należy do najtrudniejszych. Jednak warto przedstawić cały proces aby nie pozostawić żadnych wątpliwości. Pierwszym krokiem jest naniesienie na kawałek skóry dokładnych miejsc, w których dany kaletnik chce wyżłobić otwory. Poleca się wykonywać to za pomocą ołówka, który zawsze można zmazać z powierzchni skóry. Liczy się tutaj rozwaga i dokładność gdyż raz wyżłobionych otworów nie da się odtworzyć.

Wybijanie skóry rozpoczyna się od umieszczenia wybijaków na miejscach, w których mają zostać wyżłobione otwory. Następnie aby wyżłobić otwór niczym dziurkacz kaletnik sięga po młotek do wybijania otworów w skórze. Młotek wykorzystywany jest do uderzenia górnej części wybijaka, a następnie przebicia powierzchni skóry zaostrzonym końcem.

W ten sposób wybijak może skutecznie zadziałać i wyżłobić otwory w skórze. Młotek powinien być narzędziem specjalistycznym dobrze dobranym pod względem materiału, z którego jest zbudowany. W przeciwnym razie może uszkodzić wybijak odginając jego strukturę. Koncentrując się na dodatkach zabezpieczających sam wybijak, ale również stół, na którym kaletnik pracuje warto wyposażyć się w specjalne maty do wybijania otworów w skórze. Bardzo dobrze amortyzują wszystkie wstrząsy sprawiając, że zarówno wybijakowi jak i powierzchni stołu nie stanie się żadna krzywda.

Rodzaje wybijaków do skóry

Wybijaki do skóry najczęściej różnią się ilością otworów, które potrafią wyżłobić za jednym uderzeniem młotka. Z reguły im więcej otworów wybija się jednocześnie tym linia szwów jest prostsza i dokładniejsza. Dodatkowo taki wybijak zapewnia szybsze przeprowadzenie całego procesu wybijania. Jednak czasem kaletnik chce wykonać pojedyncze otwory. Z tych względów powstały różnorodne wybijaki, które są w stanie wybić jeden, dwa, trzy, cztery, a nawet pięć otworów jednocześnie. Kolejnym parametrem różniącym jest szerokość wykonywanego otworu. Do jednych prac otwory muszą posiadać większą średnicę, a do innych mniejszą – tutaj również klienci znajdą różnorodne opcje wyboru.

Wybijaki do skóry również można podzielić ze względu na budowę. Jest ona bardzo ważna i gwarantuje utrzymanie odpowiedniej żywotności wybijaka. Zazwyczaj wybijaki zbudowane z wysokogatunkowej stali są najtrwalszymi narzędziami w tej kategorii. Taka budowa gwarantuje możliwość długotrwałego użytkowania wybijaka, który posłuży kaletnikowi na długie lata. Bardzo dobrym przykładem jest wybijak francuski i diamentowy, który można znaleźć w kaletniczym sklepie internetowym Craftpoint.

Diamentowe i francuskie wybijaki do skóry

Sklep Craftpoint oferuje różnorodne wybijaki do skóry. Jednymi z najciekawszych propozycji są diamentowe wybijaki do skóry, które zbudowane są z wysokogatunkowej stali. Zakupując taki produkt kaletnik od razu zaopatrza się w zestaw kilku wybijaków przygotowanych pod kątem tworzenia różnorodnych projektów. Znajdują się tutaj wybijaki żłobiące otwory o średnicy 4 mm w ilości czterech sztuk. Każdy z nich wybija różną ilość otworów od 1 do nawet 10 otworów jednocześnie!

Drugą kategorią są wybijaki francuskie, które żłobią otwory o średnicy 3,85mm. Jednak w trakcie korzystania z zestawu tego typu w trakcie procesu szycia należy posługiwać się specjalnym szydłem, które wspiera kaletnika w przeprowadzaniu dokładnego procesu szycia. Wtedy wszystko przebiegnie zgodnie z planem, a projekt będzie prezentował się fenomenalnie!

Latest Posts